Zaproszenie Biskupa Łowickiego na XIX ŁPPM na Jasną Górę

Z Chrystusem przez życie!

baner-lppm

Drodzy Młodzi Przyjaciele,
Dziewczęta i Chłopcy,
Drodzy Diecezjanie

Nie tak dawno przeżywaliśmy wielką uroczystość wyniesienia do chwały świętych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Zebrany wówczas tłum na placu św. Piotra oraz miliony osób przed telewizorami na całym świecie ukazują nam, jak wielcy i święci byli to ludzie. Kościół w ich osobach daje nam nie tylko orędowników w naszych sprawach, ale również autentycznych świadków, którzy wskazują nam jak osiągnąć świętość wypełniając wolę Bożą.

 1. Święci Papieże
  Jan XXIII to papież, który zwołał Sobór Watykański II, i jak podają historycy, otworzył drzwi Kościoła na powiew świeżości. Rozpoczął autentyczny dialog ze światem, skierował uwagę na konkretne problemy człowieka i zaprosił do jedności wszystkich ludzi wierzących w Boga.Kontynuatorem tego wielkiego dzieła Soboru był święty Jan Paweł II. Prosił o włączenie się w dzieło soborowej odnowy wszystkich ludzi wierzących, szczególnie ludzi młodych. Już na początku swojego pontyfikatu mówił do młodych ludzi: Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją. To zwrócenie uwagi na młodzież było zupełnie czymś nowym. To dzięki Janowi Pawłowi II rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży, które ściągały setki tysięcy młodych ludzi. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w 2013 roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Tam też papież Franciszek zaprosił młodych z całego świata na kolejne spotkanie do Polski, do Krakowa.Rok 2016 zapowiada się więc wyjątkowy dla naszej Ojczyzny. Będziemy przeżywać spotkanie młodych z całego świata. Musimy jednak pamiętać, że będziemy przeżywać również inne wielkie wydarzenie. W tym samym również roku będziemy obchodzić 1050 rocznicę chrztu Polski, kiedy decyzją Mieszka I nasze polskie ziemie zostały włączone do wielkiej rodziny Kościoła.
 2. „Wierzę w Syna Bożego”
  „Wierzę w Syna Bożego” to hasło naszych tegorocznych działań duszpasterskich mających na celu przygotowanie się do świętowania tych wielkich wydarzeń. Tak jak przyjęcie chrztu przez pierwszych władców było wydarzeniem o fundamentalnym znaczeniu dla Kościoła i państwowości na naszych ziemiach, tak też przygotowania i obchody powinny stać się impulsem do odnowienia i umocnienia naszej wiary. W przygotowania włączyła się już nasza diecezja, o czym świadczą młodzieżowe spotkania: „Rio w Żiro”, Noc Świętych, spotkanie ekumeniczne, a zwłaszcza Diecezjalny Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową w Łowiczu, kiedy zapłonęła w całej naszej diecezji Iskra Bożego Miłosierdzia.Pragnę Was dzisiaj zaprosić na pielgrzymkę do Częstochowy będącą kolejnym etapem naszych przygotowań do przeżywania tych wielkich rocznic i wydarzeń, które mają na celu pogłębienie przeżywania naszej wiary.
 3. „Wypłyń na głębię”
  Św. Jan Paweł II uczył nas, że „nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb”. W wakacje już po raz dziewiętnasty wyruszymy na Łowicką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. W ciągu dziewięciu dni będziemy wspólnie rozważali jak iść z Chrystusem przez życie. Zapewne wielu z pośród Was uczestniczyło już we wspólnym pielgrzymowaniu do Matki Bożej i wie, jak wielkie jest to przeżycie duchowe, i jak bardzo taka wędrówka zbliża do Boga i otwiera na drugiego człowieka.Proszę Was wszystkich, którzy podejmowaliście już trud pielgrzymi, abyście w moim imieniu zaprosili innych, i dodali otuchy tym, którzy wahają się w podjęciu decyzji udziału w pielgrzymce. Przywołajmy tutaj słowa „Wypłyń na głębię”, które Piotr usłyszał od Jezusa, gdy powrócił z bezowocnego połowu ryb. Chociaż był bardzo zmęczony i po ludzku zupełnie mu się nie chciało, to jednak na wezwanie Chrystusa wypłynął na jezioro i wrócił szczęśliwy z siecią pełną ryb (por. Łk 5, 4-1).
 4. Rekolekcje w drodze
  Zachęcam Was wszyscy Młodzi Przyjaciele, abyście wypłynęli na głębię wiary, szeroko zarzucili sieci i wyruszyli na te piękne rekolekcje w drodze. Zapewniam Was, że wrócicie z sieciami pełnymi radości i ufności. Dzięki tej wędrówce z Bogiem będzie Wam łatwiej podjąć wysiłek pracy w kolejnym roku nauki i pracy, przeciwstawiając czoła wszystkim problemom dnia codziennego. W dniu 14 sierpnia, w dniu wejścia pielgrzymki na Jasną Górę, nasza łowicka tęcza grup pielgrzymkowych będzie znakiem naszej wiary w Chrystusa.Czekam na Was w Bazylice Katedralnej w Łowiczu w dniu 6 sierpnia, w Święto Przemienienia Pańskiego na Mszy Świętej inaugurującej XIX Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową. Niech nasz udział w pielgrzymce będzie wyrazem wdzięczności Bogu za dar kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.Na czas podejmowania decyzji i przygotowań wszystkim pielgrzymom i organizatorom z serca błogosławię, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

+ Andrzej F. Dziuba